STM32F4 Discovery Kit ile Sokak Lambası Uygulaması

Sokak lambaları bazen bir hüznün, bazen bir sevincin ortağıdır. Kah yol aydınlatır, kah  sisli havalarda bir ışık hüzmesi ile romantik bir hava oluşturur.

Bu projemizde STM32F4 Discovery kiti ve Altaş’ın harici deney kartı ile sokak lambası uygulaması yaptık.

Uygulamada LDR, Röle, LCD ve kullanıcı butonu kullanıldı. Harici deney kiti üzerinde bu elemanların hepsi mevcut. (LCD harici olarak ayrıca kullanıldı). Programın algoritması kısaca şöyle; LDR gerilim bölücü dirençle seri olarak bağlandı. LDR çıkışı analog kanal (AN11) uygulandı. Programda LDR üzerinde düşen gerilim ADC modül ile diğital değere çevrilip LCD’de gösterildi.  Butona basılı tutularak set değer ayarlandı. Butondan elimizi çektiğimizde artık referans değerimiz oluşmuş oluyor. Referans değerimizin altındaki değer “AYDINLIK”, üstündeki değer+100 ise “KARANLIK” olarak nitelendirildi. Karanlık olduğunda Röle çekilerek sokak lambalarının (röleye bağlı lamba vb yük) yanması sağlandı.

Aşağıda videosu görülmektedir.

 

Reklamlar

6 thoughts on “STM32F4 Discovery Kit ile Sokak Lambası Uygulaması

  1. Nem ve sıcaklık sensörünüde devreye katıp graphic lcd ye nasıl aktarılır yardımcı olabilirsiniz?

    • nem ve sıcaklık bilgisini okuyup (SHT11, DHT11 vb) sensörler ile okuyup ekran çözünürlüğüne göre ölçeklendirme yaparak grafik olarak çizebilirsiniz. Ancak okuma zaman dilimleri eşit olmalı (timer kurarak).

    • Genellikle C dili kullanılıyor. Farklı firmaların değişik isimde programları mevcut. Örnek keil, mikroc, Cocox vb. Bu programların hepsi C temellidir. Ayrıca Java ve C# ile de yazılabiliyor. Benim kullandığım dil mikroc for ARM.

  2. stm kit lie akıllı trafik lambası projesi yapmam gerekiyor kavşakta hangi yönden gelen araç sayısı fazla ise ona öncelik verilecek program hakkında yardımcı olabilirmisiniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s