Mikrodenetleyici Kontrollü Gaz Alarmı

Gaz sensörleri ortamdaki gazı algılayaran sensörlerdir. MQ4 sensörü rezistanslı (ısıtmalı) tip yarı iletken bir sensördür. Doğalgaz, LPG, metan ve karbon monoksit gazlarını algılar.

Sensörün beslemesi 5V. Sensör üzerinde 33Ohm rezistans var. Dolayısı ile çalışırken çok akım çeker (5v/33R=150mA)  ve gerilim regülatörü ısınır. Eğer 7805 kullanılmış ise mutlaka soğutucu bağlanmalıdır.

Rezistan (ısıtıcı) uçları şekilde “H” (Heater) ile gösterilen uçlardır. Birisi +5V’a diğeri GND’ye bağlanır. A ve B uçları sensörün bağlantı terminalleridir. Gaz algılandığında B terminaline bağlı olan yük direnci üzerinde gerilim oluşur. Gaz yokken yine bir miktar gerilim okunur. Sensör neme karşı da duyarlıdır. Dolayısı ile nemden dolayı da üzerindeki gerilim değişir. Bu gerilim gazın seviyesine göre değişir. Yoğun bir gaz varsa sensör 5 volta yakın gerilim üretir. Bu uygulamada nem dikkate alınarak önce sensörün normal durumdaki ADC değeri referans alınarak daha hassas ölçüm sağlanmıştır. Referans ayarlama için “Test” butonuna basılı tutarak devreye enerji verilmelidir.

Yük direnci üzerindeki gerilim değeri mikrodenetleyici’nin  ADC modülü ile ölçülerek gerekli uyarıcılar çalıştırılır.

Aşağıda örnek bir devre verilmiştir.

gaz_sensor_son_rly_1bmp_11

Aşağıda  devrenin çalışması anlatılmaktadır.

Gaz Kaçaklarında Neler Yapılmalı? Neler Yapılmamalı?

Gaz kaçaklarında hiçbir şekilde lamba anahtarlarına dokunulmamalıdır. İkinci seviye ve daha yüksek seviye gaz kaçaklarında öncelikle ortama hava filtresi ile girilmeli hava filtresi yoksa, nemli tülbent hava filtresi olarak kullanılmalıdır. Karşılıklı havandırma camları açılmalı ve gaz kaçağı kapatılmaldır. Gazlı ortamda fazla kalmadan hemen temiz havaya çıkılmalıdır. Zehirlenme belirtileri (mide bulantsı, kusma belirtisi ve aşırı yorgunluk) olduğunda hemen ambulans çağrılmalı ve hastaya sarımsaklı ayran  veya su/süt içirilmelidir.

http://www.geeetech.com/Documents/MQ-4%20Datasheet.pdf

Not: Bu proje profesyonel bir uygulamadır. Devrenin PCB’si tarafımdan bastırılmış ve monte edilip satılmıştır(video da gösterilen). Halen elimde bir miktar kullanılmamış PCB, buzzer (yüksek sesli) ve Sensör mevcuttur. Ayrıca yazılım(firmware) yüklenmiş PIC16F675 mikrodenetleyicisi, buzzer, PCB ve sensör istekleriniz için mail atınız. 

PCB siparişinizi buradan verebilirsiniz.

Reklamlar

14 thoughts on “Mikrodenetleyici Kontrollü Gaz Alarmı

 1. S.a hocam bu sensörü çalıştırdım fakat lcd ekranda bir değerler var bunu neye göre yorumlayacağız- kaçla kaç arası normal, kaçla kaç arası yüksek bu şekilde bir scala nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz?
  Teşekkürler.

  • Bir standardı vardır belki ama yaklaşık değerler kullanabilirsin. Örnek: doğalgaz veya lpgli ocağın küçük ocağının tüpünü ateşsiz olarak 1 dkk açıp aldığı değeri tehlikeli olarak sınır koyabilirsin.

 2. Siz projenizde hangi değerleri kullandınız Hocam onları paylaşabilir misiniz?
  İlginiz için Teşekkür ederim.

  • Uzun zaman önceydi şu an erişemedim. Ama kademeli bir değer kullanmıştım. Tehlikeli olmayan, az tehlikeli tehlikeli çok tehlikeli (röle ile harici gaz girişini kesmek için)

 3. bunların kodlarına ihtiyacım var, pıc pc programı ile karbondioksit alarmı yapacam, bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 4. Kardeşim bana bu devrenin baskı devresi ve pic programı lazım nasıl alabilirim bi yardımcı olur musunuz ilginiz için teşekkür ederim

 5. hocam sensördeki rs ve ro değerlerini nasıl yorumlayacaz ve ppm değeri görecez ro sabit diyo datasheette bunları anlatır mısınız?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s